Mindörökké AM avagy a rövid hullám nem áll meg az országhatárnál. Egy BBC hír ami rávilágít; nem kell elfelejtenünk a régebbi technikát! Ukrajnai háborúban sok szankció a kommunikációt is sújtotta. Az orosz oldalon a BBC webes elérhetőségét is blokkolták, így a BBC elindította a rövidhullámú műsorszóró adást, amivel nem csak Ukrajnát érik el, hanem Oroszországot is. A hírről ezen a Twitter linken olvashattok bővebben
You can listen for updates on the Russia-Ukraine war on BBC World Service live online 📱 https://t.co/ZpQiRUoNHP
And the map shows our shortwave radio reach in #Ukraine
📻 15735 kHz 16:00 – 18:00 GMT +2
📻 5875 kHz 22:00 – 00:00 GMT +2 pic.twitter.com/q1wa2o3j4g— BBC World Service (@bbcworldservice) March 2, 2022
Mitől és érdekek az rövidhullámú műsorszóró adás?
Egy AM rövidhullámú műsorvevő rádióval távoli rádióadókat is hallgathatunk, elemekről sokáig elüzemelnek és veszélytelen a használata. Az Internet és GSM alapú technika egy háborús helyzetben akár veszélyes is lehet mivel beazonosítható a felhasználó pozíciója. Továbbá gyorsan korlátozható vagy teljesen megszüntethető az internet elérés és akkor se Rádió nem hallható se TV adásnem hallható. Nincsenek hírek, információk.
Ebből a szempontból a AM-es rövidhullámú rádióvevővel viszont könnyen információhoz juthatnak olyan területeken is ahol az infrastruktúra már nem 100%-os.
Igen furán hangzik itt a mai kort átszövő hipergyors internet és 5G világában.
De míg a GSM tornyok pár 10 kilométerre tudják a jelet továbbítani, addig a rövidhullámú rádiójelek akár 1000km re is foghatók és nem akadály a házfal vagy egy pince sem.
Sok adóvevőben is van rövidhullámú vevőrész és az autórádiók is alkalmasak ezen módok vételére.
Érdemes előszedni a zsebrádiókat és kicsit leporolni. Akár még jól is jöhet.
Mi is az a rövid hullám: https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%B6vidhull%C3%A1m Rövidhullámú rádióadókról itt találtok információt https://short-wave.info/ Magyarországon kívüli magyar nyelvű rádiók